With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

Paris - Centre Pompidou, Île de la Cité, 5e arrondissement

Paris, France

Dnes mám v plánu další muzeum. Tentokrát je to Centre Pompidou. Narozdíl od ostatních se tohle poměrně dost liší venkovním vzhledem a člověk ho proto nikdy nepřehlédne, ať už jde po ulici, nebo kouká z vrchu. 
Opět nemusím řešit cenu za vstup jako student EU, jen si musím jít vyzvednout lístek k pokladně, protože se tu provádí kontrola před každým vstupem na nějakou expozici. Čeká mě procházka po několika výstavách, tak jdeme na to. 

Udělala jsem koláž z několika obrazů, které mě zaujaly nebo naopak trochu pobavily. Asi nejsem správný člověk na hodnocení moderního umění, ale opravdu jsem se musela pozastavit nad obrazem, na kterém nebylo nic jiného než modrá barva. To jako vážně?  
Tenhle se stal mým absolutním favoritem! Více by se k němu hodil název "Ranní pohled do zrcadla", ne? 
Z posledního patra jsem se mohla podívat, co všechno je poblíž. Plán mám ale už předem vymyšlený. Další cesta mě čeká na l'Île de la Cité, protože se chci podívat na Cathédrale Notre-Dame de Paris. Ani nevím proč, ale tady to mám hrozně ráda. Asi proto, že se kolem nachází spousta zajímavých a mých oblíbených míst. Jedním z nich je ulička Rue Chanoinesse, kde se nachází malebná restaurace Au Vieux Paris d'Arcole, Bertie's CupCakery a obecně je tahle ulička moc roztomilá.
Na odpolední pauzu si vybírám místo, které jsem navštívila před rokem a doslova se do něj zamilovala. Je to kavárna, která se jmenuje Odette Paris. Tohle místo má v sobě něco, co nelze ani moc dobře popsat. Každopádně máte taky občas takový ten pocit, že jste na místě, kde právě máte být, je Vám hrozně moc fajn, máte radost ze života a všechno je pro Vás najednou lepší? Přesně tohle pociťuji tady. Vnitřní klid a pohodu. K tomu jsem si s sebou vzala knížku od E. Hemingway - Pohyblivý svátek, protože kde jinde bych si tuhle knížku mohla užít víc? Navíc z okna je krásný výhled na katedrálu jako bonus!

Po odpočinku, kávě a pár přečtených stránkách se jdu podívat na další místo, které je také na mém seznamu nejoblíbenějších míst tady. Nemůže to být jiné místo než Shakespeare and Company. Další z těch, které na mě působí opravdu pozitivně. Jsem milovník knížek a uvnitř je to doslova ráj. Musím Vám sem vložit jeden citát, který celkově vystihuje popis celého místa:
"I created this bookstore like a man would write a novel, building each room like a chapter, and I like people to open the door the way they open a book, a book that leads into a magic world in their imaginations." —George Whitman 
Uvnitř je všude spousta citátů, kterými by se člověk měl řídit nebo se nad nimi jen zamyslet. Je tu několik oddělení (poezie, knížky jen o Paříži, Shakespeare - jak jinak,..) a zároveň je tu i místnost na čtení. Dnes tu zrovna probíhala zkouška nějakého díla a bylo zajímavé chvilku poslouchat lektorku, která radí jak správně recitovat z knihy.
Venku jsem na "knižním bazaru" našla knížku od Ch. Dickens - Příběh dvou měst, kterou jsem tam nemohla nechat. Je to příběh o Londýně a Paříži za doby Velké francouzské revoluce. Četl jste to někdo?

"I wish I could show you, when you are lonely or in darkness, the astonishing light of your own being." - Hafiz of Shiraz

Pomalu se začínám vracet zpět. Prošla jsem ještě pár okolních míst v Latinské čtvrti. Procházím okolo Institut de France směrem na Pont des Arts, kde se nachází spousta zámečků lásky a jdu někam na metro. 
Dobrou noc,
T. 

No comments