With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

Norwegian Star - Let's set sail

Copenhagen, Denmark

23 July, 2015 - Norwegian Star - Day 1 

Vítejte na palubě. Naše další lodní dobrodružství může začít. Tentokrát to ale není žádné opalování na jihu Evropy ale studenější, nám méně známý sever.

Oproti Norwegian Jade je tahle zevnitř více elegantní. Místo velkých, barevných Hawaiiských květin v hlavním Atriu jezdí skleněné výtahy, ve kterých je všechno vidět zase trochu jinak. Všechno ostatní je víceméně stejné, jen je to většinou na opačné straně, než jsme byli zvyklí z předešlé lodi. Sedáme si na welcome drink do Spinnaker Lounge a každý jdeme do svých pokojů.

Dnešní den ukončím a sedám si na balkon, protože je krásný západ slunce. Tohle mi opravdu chybělo. Nic víc uklidňujícího, než pozorování nekonečného moře a poslouchání šumějících vln, snad ani neexistuje.

Přeji krásnou dobrou noc. T.
// Welcome aboard. Another adventurous journey of several miles begins. But as for today, we are not going to sail sunny Southern Europe like we did last year, but for now we are going to explore less-known and more cold Northern Europe.

Compared to Norwegian Jade our new ship is in some ways more elegant I would say. Instead of huge colourful Hawaiian flowers in the Atrium, there are glass escalators with a view of the whole place. Everything else is more or less the same. The only difference is that the places are on the opposite sides in contrast to NJ. So I guess it will be funny to get used to it and find the right final destination. 

And now it is time to sit on the balcony because we are going to see the beautiful sunset. Oh god, how much I have missed it. There is no more relaxing feeling than watching the endless sea and listening the murmur of the waves.


Have a wonderful night. 
T. 

No comments