With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

Norwegian Star - St. Petersburg, Russia

Saint Petersburg, Russia

27 July, 2015 - St. Petersburg, Russia

Vážně ten budík musí zvonit už v 6 ráno? To je za trest! Vůbec už na vstávání takhle brzy nejsem zvyklá. Nedá se nic dělat, vstát musíme. Je tu další den a s ním i další zastávka. Na telefonu mám zprávu "Vítejte v Rusku". Dnes nás čeká výlet po Petrohradě. Máme pro tentokrát zařízený výlet od NCL, a proto jsme museli vstávat tak brzy. Máme totiž v 8 hodin sraz v divadle, kde si musíme vyzvednout samolepky s číslem naší exkurze. Další z důvodů, proč se začíná tak brzy, je 1) průchod celnicí a ukázání víz a 2) abychom vše stihli.
 Na celnici vše proběhlo bez problémů. Teď už jen nasednout do autobusu a můžeme vyrazit! Máme dvě průvodkyně, protože nás tu sedí celkem 46 a pro ně je tak výhodnější si nás rozdělit na dvě skupiny. Naše exkurze se jmenuje Imperial St. Petersburg. Můžeme tam zařadit návštěvu Peterhofu, jízdu hydrofoilem, ruský oběd, návštěvu obchodu se suvenýry, nějaké fotozastávky okolo známých míst a Petropavlovský chrám. Máme toho v plánu celkem dost, tak to abychom začali.

První zastávkou je asi hodinu vzdálený Peterhof, což bylo letní sídlo Petra Velikého. Dnes se také obejdeme bez davu jiných turistů. V pondělí je vše normálně pro veřejnost zavřené, tudíž místa na které dnes jedeme, byla otevřena jen pro nás cestovatele z lodi.
Tomuto místu se také říká "ruské Versailles". Je pravda, že je Peterhof v několika ohledech podobný, ale působí na mě moc uměle. To asi souvisí s tím, že je vše stavěno nově, protože byl Peterhof během světové války zničen. Je tu možné vidět jen málo dochovaných věcí, které se podařilo zachránit.
V 11 hodin jsme upozorněni, ať posloucháme, jelikož se spouštějí venkovní fontány a přitom hraje hudba. Ihned naše průvodkyně navazuje s informací, že tyto fontány nejsou poháněny žádnou pumpou, ale tryskají čistě jen pomocí gravitace. Rusko je vážně "zemí neomezených možností".
Po prohlídce interiérů si prohlížíme zahrady. Jsou obrovské. Zastavujeme se na pár místech, která jsou něčím zajímavá nebo kuriózní. Co mě tedy úplně odzbrojilo, byla fontána ve tvaru vánočních stromků. Petr Veliký byl prý docela vtipálek. No, je to vidět.

Docházíme až k přístavu, odkud pojedeme hydrofoilem. Asi máme velký spánkový deficit, protože jsme všichni ihned usnuli, co jsme si sedli. Po půl hodině stavíme v centru a přesouváme se opět do autobusu, který nás přibližuje k restauraci, kde budeme mít oběd. Je pro nás připravené menu, abychom ochutnali něco, co se tady vaří. Čekala jsem něco opravdu typického, ale nakonec to nebylo nic dramatického a bylo to dobré. Měli jsme salát, žampionový krém, Stroganoff a ruskou zmrzlinu. Kdybychom chtěli být jako místní obyvatelé, máme tu i panáka ruské vody, ale mě jen stačilo si k té "dezinfekci" čichnout a "ne, děkuji".
Naší další větší zastávkou byl později Petropavlovský chrám, který se nachází v Petropavlovské pevnosti. A proč jsme vlastně na tomto místě? Důvod je jediný. Jsou tu pohřbeni všichni ruští imperátoři a pro Rusko je to velmi důležité místo. Zastavujeme se potom ještě u břehu Něvy, kde kotví stará loď. Ve skutečnosti je ale nová a uvnitř je nejdražší restaurace v Petrohradu (jídlo prý tak za 200 $) a také nejdražší fitko, kde zatím nebyla vidět živá duše.
Už nás čeká jen fotozastávka u Chrámu Spasitele v krvi. Pokud v Petrohradě existuje místo, kde můžeme vidět typickou ruskou architekturu, pak je to právě tohle místo. Děláme pár záběrů, nasedáme do autobusu a jedeme do přístavu.
Náš den ale nekončí. Na lodi si rychle jdeme odložit věci na pokoj, vzít to co potřebujeme, dát si něco k jídlu a jdeme opět ven z lodi. Jedeme ještě na jednu exkurzi do Hermitage Museum. Opět je muzeum otevřené jen pro nás a teprve tady je vidět ten velký rozdíl. Už jste byli někdy v muzeu úplně sami? Žádné davy lidí před vámi nebo za vámi? Přišlo mi to až zvláštní. Co se ale týče vystavovaných obrazů a uměleckých děl, tak to bylo moc zajímavé. Nejvíce mě asi zaujala expozice Rembrandta. Jinak mi přijde, že tady toho zase tolik nebylo. Vystavují 20% všech děl, ktará nashromáždili a čas od času něco obměňují. To mi přijde docela škoda, protože prostory jsou tu ohromné.
Cestou zpět jsme viděli krásný západ slunce. Dnes neplujeme dál a kotvíme tu přes noc. Na Petrohrad máme dva dny.
T. 

No comments