With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

Norwegian Jade - Day 1

Venice, Italy
Konečně trochu času na to si sednout k tomu, abych napsala něco o místech, která jsem za poslední měsíce navštívila.  

Začnu tím největším zážitkem.
Naše rodinná dovolená se konala předposlední týden v červnu.. a když píšu rodinná, myslím to úplně doslova. Vzali jsme s sebou obě mé babičky, dědy a tetu s mými sestřenicemi. Skupina 12 lidí :-) 
Takže dokážte pochopit, jaká velká “akce” to byla. :-)

Když zapomenu na veškeré stresy, které jsme absolvovali třeba na letišti nebo na výletech, tak to byla naprosto bezchybná dovolená!

Vybrali jsme si naší rodině již známou “expedici” lodí Norwegian Jade po místech v Jižní Evropě.
// Finally I have some time to share some memories with you from last months. 
Let's start with the biggest one. 

Our family vacation took place last but one week of June. And when I'm writing about family vacation I mean it literally, trust me. We took my both grandparents and my aunt with cousin. So now you are able to believe me how BIG it was. Group of 12 people :-)
When I forget about all the stress we sometimes had (you know airport, trips,..) it was absolutely flawless! 

We've chosen the Norwegian Jade ship (NCL) because (just) my family already know this place! We were on the same ship also in 2011 with our friends. :)


Naše hlavní destinace byly:
- Benátky (Itálie - odplutí); 
- Dubrovnik (Chorvatsko); 
- Athény (Řecko); 
- Ephesus (Turecko); 
- Split (Chorvatsko); 
- Benáky (Itálie - připlutí)

Začnu tedy od začátku. 

// Our destinations: 
- Venice (Italy - arrival); 
- Dubrovnik (Croatia); 
- Athens (Greece); 
- Ephesus (Turkey); 
- Split (Croatia); 
- Venice (Italy - departure)

What shall we start with? I think the best way to tell you everything is to just go from the beginning. :-)

DEN 1 - Příjezd // DAY 1 - Arrival

Budík ve 3:30 je poněkud zastrašující, ale to přeci k trochu cestovnímu dobrodružství patří!
Jedeme na letiště. Odbavujeme se (Vešla jsem se do váhy, to mě těší! Neumím totiž balit v “malé míře” a mamčiny rady: ,,Budeš potřebovat jen pár triček a to stačí”, neumím využít. U mě pár triček ve skutečnosti znamená několika hodinové stání před skříní a rozhodování, které z nich si mám vzít, až tam stejně dám většinu. Však to někdo z vás určitě znáte.). Procházíme kontrolou také bez problému a jdeme najít gate. 
Náš gate je C4. Letíme Nizozemskou společností KLM (Royal Dutch Airlines). Boarding time nám začíná v 5:55. Pouští nás přednostně, jelikož máme skoro stejně dětí, jako dospělých. Asi aby se děti ve frontě třeba nerozbrečely, že chtějí být už v letadle. Ikdyž to už v naší rodině věkově asi nehrozí.   
Díky za toast a kávu v letadle! Ráno nebyl čas se nasnídat a na přestupu se obávám čas také nebude. Začínat obědem, který bude stejně až někdy později odpoledne, by nebyl dobrý nápad.

// Alert at 3.30 am is quite terrifying but it belongs to some travel adventure, isn't it? (Reminds me of one quote - "Life is either a daring adventure or nothing at all" - Helen Keller). At the airport we checked in. Wohoo weight of my suitcase is ok! (You know, I have not this generous gift to be able to pack things in some measure. I'm always standing in front of my closet and actually it's quite a long process of choosing what I can take with me.. so in the end my suitcase is filled with almost everything. But I'm sure you know what I mean! :D).  Our gate is C4. We're travelling with KLM - Royal Dutch Airlines. Boarding time is at 5:55 am. We're able to go as a matter of priority because of huge amount of children in our family, but honestly I have no idea why this is happening.
.. Thank you for toast and coffee KLM! We were not able to have breakfast and I have no idea if it will be possible soon or later. You never know. :-) Přistáváme v Amsterdamu. Mají hezké letiště. Tentokrát hledáme gate C18. Mají tu roztomilé obchody. Pro Nizozemí klasické - obchod se sazenicemi tulipánů nebo svazky po 20 a více tulipánech - pro mě něco senzačního!
// We landed in Amsterdam. This time we have gate C18. Wow, I am amazed with their little shops. For example cute shop with tulip seeding or whole bouquet of tulips (20 or more). Something sensational! 

V letadle máme drobný zmatek se sedadly. Nakonec jsem skončila u okénka u nouzového východu. Potřebovali sem někoho s angličtinou a karta vyšla na mě. Pokud se nic dít nebude, tak je to skvělé místo. Prostor na nohy tak velký, že si je můžete natáhnout klidně nadvakrát. A výhled z okénka je také bonusový bod (Alespoň za mě plus. Ráda koukám, kde zrovna letíme.).
// We had some problem with seats so I ended up at the emergency exit seats in the end because they needed someone with English. But actually (if nothing happens) it’s quite great seat. You have a huge space for your legs. And also it’s a window seat.. my favourite one because I like to look out.

Přístáváme v Benátkách. Pro dnešek už s dalšími lety končíme. Kapitán hlásí, že je tady 26°C. 
Modlíme se, ať nám hlavně přijdou všechny kufry. Někdo nás vyslyšel a jsou tu do jednoho!
// Finally we arrived in Venice. We’ve finished with our flights for today. Captain said it’s about 26°C right out there in Venice. Now we just have to pray to have all of our baggages there. Phew! They are here.. Every single one! Now just find someone from “NCL - Norwegian Cruise Line”. Oh there is Slovak worker by coincidence so it’s easier for us to arrange everything. We took a NCL's bus  and finally we’re going to the Venice port. 

Znáte ten pocit, když se vracíte někam, kde se vám to kdysi dřívě líbilo, neustále si nosíte vzpomínku v srdci na to místo a vzpomínáte? To přesně se mi teď děje. Jakmile jsem viděla stát v přístavu Norwegian Jade, najednou mě chytla taková nostalgie, deja vu, až jsem měla slzy v očích. Historie se opakuje a my jsme tu po 3 letech znovu. Se stejnou společností, se stejnou lodí, s nadšením nových zážitků a skvělou náladou!!
// Do you know that feeling, when you’re getting back into some place, you’ve already been to, you liked it, you still have memories of it and you still remember everything? This exactly is happening to me right now! The moment I saw Norwegian Jade i had some kind of nostalgia and I was almost filled with tears. So it’s happening again! After 3 years we’re here again.. with the same company, same ship, same enthusiasm and great mood! :-)

Teď už jen hledáme někoho s cedulkou “NCL - Norwegian Cruise Line”. Shodou okolností je tu Slovenka, tak je všechno vyřizování trochu snazší. Posílají nás do autobusu, který nás odveze do přístavu k lodi. 
Loučíme se s kufry, které uvidíme až navečer. Jdeme se zaregistrovat, dostáváme kartičky a procházíme kontrolou. Prosím, už chci stát na palubě! Výtah nás veze do 7 patra lodi. První předložení karty. Víte co je skvělé? Nenarazíte na pracovníka, který by neměl úsměv od ucha k uchu a klidně vám neřekl tisíckrát ahoj :-) Proto už od nástupu vedle mě slyším několik pozdravů. Jeden od pracovníka převlečeného ve stylu benátského gondoliéra, druhý od pokojského, třetí od “ničitelky bakterí” říkající “WASHY WASHY, HAPPY HAPPY” s antibakteriálním sprejem v ruce… a další, další, další. 
// Saying goodbye to our baggages because we’ll see them probably in the evening. Now it’s a register time to have a boarding card finally! Please, I want to stand on board right now, so please, move the time..skip the control and let me be here! :D
Elevator is taking us to the 7 deck and we’re here! You know what’s great? You don’t find any worker who is not smiling from ear to ear and also they’re always greet you. So since the boarding I heard so many greetings. First from the worker who was dressed up as a Venetian gondolier, second from the chambermaid, third from the “destoryer of bacterium” who is always saying “WASHY WASHY, HAPPY HAPPY” (holding in hand a anti-bacterium spray).. and many many others..

Jdeme se podívat do pokoje. Naše patro má číslo 10. Zase mi chvilku potrvá, než si zvyknu na to, na jakou stranu mám jít. 
Necháváme tu věci. Na posteli už nám leží první noviny. Abych to vysvětlila. Každý den vám sem pokojský dá noviny, ve kterých je shrnuta denní teplota, umístění, čas východu a západu slunce. Na dalších listech si člověk může vybrat z několika akcí, které se na lodi v určitý čas, na různých místech dějí. Od sportovních aktivit, tanečních kurzů, hraní šachů, karaoke, bingo, party… Jednodušše skoro vše na co si zrovna v jednu chvíli vzpomenete, se tu pro vás s tou největší ochotou budou snažit poskytnout. 
// It’s time to see our cabin. Our deck is num° 10. Hah, I will need some time again to remember where to go. We have a Freestyle Daily (newsletter). Just to explain it to you.. Everyday the chambermaid is giving to you these daily newsletters to be acquainted with the daily temperature, weather conditions, position, sunrise/sunset time. What else?!.. you can find there daily program so you can choose from A to Z.. e.g. sport activities, dance classes, chess game competition, karaoke, Bingo, party… Simply almost everything you’re thinking about and Jade crew will try to do their best to fulfil all your wishes.

Jdeme se najíst. Načasovali jsme to tak, abychom se potom rovnou mohli podívat na fenomenální vyplutí naší lodi. Proč fenomenální? Protože se tou obrovskou lodí projíždí skrz Grand Canal. Tudíž máte tu nejlepší příležitost udělat si fotky Benátek jako nikdy předtím. Je to neskutečný zážitek. A ještě lepší to je, když před vámi vyplouvá jiná velká loď (jako například tu s námi dnes stála Celebrity nebo MSC) a vy si tak dokážete představit, jak moc neskutečně to vypadá. 13ti patrový panelák plující Benátským největším kanálem. Máme to štěstí, že ještě letos tudy jezdí. Třeba za pár měsíců, už se to bude odbeplouvat jinudy. Nedivím se, jako Benátčan bych se proti tomu asi taky vzbouřila, protože to značně ničí vzácný podmořský život a možná i celé město na vodě. 
// We’re going to (late) lunch or (early) dinner. We timed it.. so after lunch we can go on the sun deck to see the phenomenal leaving of port. Why phenomenal? Because the giant ship is sailing exactly through the Venetian Grand Canal. So we have the best opportunity to take some great photos of Venice like no one before. It’s a real experience! And it’s even better when another ship is leaving port before you (e.g. now it’s a Celebrity or MSC) so you can imagine how incredible or unbelievable it looks like! (Such as) 13 deck high-rise apartment sailing a Venetian huge Grand Canal. We are lucky enough they didn’t cancel it now because in few months the ship will leave a port in another way away from Venetian centre. 


Trochu se nám rozpršelo, ale jak se říká, nejsme z cukru! S tímhle zážitkem se nějaký déšť vůbec nevnímá!
// Suddenly fine rain started but as someone is saying “We’re not from sugar, aren’t we?”.  Ještě v dálce člověk dokáže vidět malinkatou tečku Benátek a pak už vzhůru po širém moři, kde není nikde nikdo. No a my míříme do kajuty. Sweet dreams. 
// Someone can see a little dot  (=Venice) in the distance and then .. straight to the open sea.. And for us? Bed time. Sweet dreams. 

No comments