With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

Norwegian Jade - Day 3

Den 3 - Den na moři // Day 3 - Sea Day 


Dnešní den začínáme přeřízením hodinek. Žádná zastávka nás dneska nečeká. Jsme na moři. Tudíž jediná věc, kterou hodláme dneska dělat, je si lehnout k bazénu. Je konečně trochu hezky. 
Beru si knížku Great Gatsby, kupuji si Piña Coladu a sleduji moře. Je to tak uklidňující! 
// Our day starts with clock change. We got a card yesterday at the evening - Please turn your clocks forward one hour tonight as we enter a new time zone.
Today we have no stopover so whole day will be at sea.. and my only plan for today is to lay next to the pool and sunbath. Finally the weather is quite nice!
I’m reading the Great Gatsby, drinking Piña Colada.. Do you know how relaxing it is to just watch the sea waves ?!  


Program na dnešní večer je takový, že jdeme na focení s kapitánem. V denních novinách psali, že si máme vzít náš oblíbený outfit, tak konečně využiji moje dlouhé šaty :-)
Potom se jdeme podívat na západ slunce. To je něco NEUVĚŘITELNÉHO! Jeden z těch momentů, které si budete pamatovat celý život! 
Večer sedím chvilku na balkoně a koukám do tmy. Nakonec jsem viděla i nějakou obrovskou loď plující kolem nás. 
// This evening is a meeting and photo shoot with captain. I’m wearing my long dress .. as it was written in the daily news to take our favourite outfit. 
Afterwards we are going to see the sunset. It’s INCREDIBLE! One of these moments you’ll never forget for the rest of your life! 
The rest of the evening I'm looking outside from our balcony. I saw a huge ship.. Good night.  
 


No comments