With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

Pražská Muzejní Noc

Prague, Czech Republic
Sobotní večer nemůže patřit ničemu jinému než pražské muzejní noci 2015. Loňské ročníky jsem vždycky nějakým způsobem prošvihla, tak jsem si tenhle datum hned zapsala do kalendáře a udělala si čas. Nicméně do poslední chvilky jsem si stejně nebyla jistá, jestli vůbec pojedu, protože byla bouřka, k tomu celkem dost pršelo a v tom se mi nechtělo moc řídit. Naštěstí se to brzy přehnalo a já jsem vyrazila. 

V Praze je nespočet muzeí, která bych chtěla vidět, ale vybrala jsem si z nich jen pár, protože i tak si myslím, že budu ráda, že se do nich stihnu vůbec podívat. Do těch ostatních můžu přeci zajít kdykoliv jindy. Vystoupila jsem si na Můstku, abych se trochu prošla a začala na Staroměstském náměstí, konkrétně v Národní galerii (v paláci Kinských). Tady momentálně probíhá expozice Umění Asie, kde se můžete podívat na různé kousky z Číny, Tibetu nebo Japonska. Je možné vidět, jak se kultury prolínaly, ale zároveň to, jak je každá svým způsobem unikátní a specifická. Přišlo mi to, jako bych procházela jednou velkou obrovskou meditační místností.
Cestou na další stanoviště jsem prošla Pařížskou, abych okoukla, co tu mají nového a pokochala se nad něčím, na co vždycky budu koukat jen přes výlohu. 
Jsem tu po několikáte, ale i tak jsem vždycky tak příjemně cestovatelsky naladěná, když procházím ulicemi. Pražská architektura má stejně své kouzlo. 

Došla jsem na UMPRUM, kde probíhá výstava klauzurních a bakalářských prací studentů - Artsemestr 2015. Některé práce byly obzvlášť zajímavé a moc se mi líbily. Vždycky budu takový ten nadšený obdivovatel.
Jedna studentka mi popsala vystavené práce v jedné z místností. Je obdivuhodné, s jakým nadšením o všem vypráví. Zaujaly mě dvě práce, o kterých mi řekla pár slov. První z nich byla spojena s pražským metrem. Studentka si vzala stanici Můstek, která je asi nejfrekventovanější. Z tohoto místa udělala kružnici a stanice, které se v ní vyskytly, nějakým způsobem spojila s jejími pocity. Z toho vytvořila sloupy, které byly z jedné strany hladké a z druhé strany nějak zvlněné (=emoce). Líbí se mi ta myšlenka. Druhá práce byla prací přímo té studentky, která z hlíny vytvářela sochy, které nějak potom pospojovala a následně je dávala do akvária a natáčela v reálném čase, jak se rozpouští. Když jsem video viděla poprvé, tak jsem si myslela, že je na sochy pouštěna jen nějaká mlha, ale oni se přitom rozpouštěly, takže vytvářely právě takový oblak.
Na pár ostatních děl se můžete kouknout sami. Něco jsem vyfotila. :)
Přečkala jsem přeháňku a pokračuji dál. Bohužel nestíhám tak, jak jsem předpokládala, ale to se dalo čekat. Nasedám do "muzejního" autobusu a jedu do Veletržního paláce. 
Tak jdeme na to. Pět pater už čeká. Hned v prvním patře je mezinárodní umění 20. a 21. století. Momentálně je hlavním programem výstava O. Kokoschky "Kokoschka a Praha". Je to neuvěřitelné. Některé obrazy byly opravdu výjimečné.
Je tu i pár obrazů od Gustava Klimta. To je můj oblíbenec. Jeho obrazy jsou vždycky hezky barevné a tím na mě působí pozitivně. Jeden z mála umělců, s jehož obrazy jsem se setkala už celkem dávno a už předtím jsem si je oblíbila.
Každopádně tu najdete všechno možné a řekla bych, že si tu každý přijde na své. Každé patro je zaměřené na něco jiného. Určitě sem musím zajít znovu, abych to prošla pomaleji.
↓ Ten obraz co je v levém rohu a zvětšený uprostřed se mi hrozně moc líbil. 
Wenzel Hablik/ Crystal Castle in the Sea/ 1914
Na zbylá muzea se půjdu podívat jindy. Byla bych tu déle, ale nechci jet domů moc pozdě. Auto jsem nechala na Zličíně, takže i cesta tam mi ještě něco zabere a kouknout ještě jinam, tak budu unavená a to není fajn na řízení. 
Každopádně jsem ráda, že jsem nakonec jela. Bylo to skvělé a moc jsem si to užila!
Hezkou neděli, 
T. 

No comments