With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

Bologna

Bologna, Italy
Bologna. Místo, kde začínáme naše italské dobrodružství. 
Jelikož naše 5ti členná rodina nemůže cestovat v normálním autě - myšleno velikostí -, protože se do nějakého klasického menšího auta prostě nevejdeme, je opravdu sranda dostávat se do historického centra města s autem velkým pomalu jako dodávka. Světe div se, cestu z letiště, jízdu úzkými uličkami i ubytování jsme zvládli bez problému. Ten výhled z auta stál jednoznačně za to. 
Předem jsem si snažila o místech něco najít, abych vůbec věděla kam jedeme. Úplně mě překvapilo kolik zajímavostí jsem našla o Bologni (a nejsou to jen informace o očekávaných bolognských špagetách). 

CO NAVŠTÍVIT:
Město jako takové není ani moc velké, a proto člověk nijak zvlášť nepotřebuje mapu, aby se dostal k hlavním památkám. 
Vezmu to popřadě. Historické dvě věže - Due Torri -, na které jsme koukali přímo z hotelového pokoje, tu stojí již od 12. století. Byly důležitým bodem pro obchodníky přicházející z Ravenny nebo přes Emilii z jihu. První větší věž - torre Asinelli měří kolem 97 metrů. Je možné vystoupat až nahoru po 498 schodech. Druhá poloviční nedokončená věž, torre Graisenda, měří jen 48 metrů, jelikož se při stavbě začala naklánět více, něž bylo předpokládáno, a proto byla práce přerušena. 
Nevím čím to je, ale v Itálii je koukám docela problém postavit rovnou věž. Jedna má sklon 2 m a druhá 3,4 metrů. Nicméně je to takový typický záchytný bod a památka, kterou si snadno zapamatujete.
Na náměstí se nachází i známá Neptunova fonátna, která je ale momentálně pod lešením, tudíž její podobu jsem si prohlédla pouze z obrázků. 
Další památkou, která stojí za vidění je Basilica di San Petronio. San Petronio je patron celého města Bologna. Pokud chcete vidět jeho sochu, tak ta se nachází na náměstí dvou věží, Piazza di Porta Ravegnana. Zpátky k bazilice. Bazilika se nachází na Piazza Maggiore (v tuhle chvíli našeho výletu se tu zrovna konalo letní kino - dnes hráli Giampaolo Morelli - 'Ispettori e Commissari') a je 15. největší/nejprostornější bazilikou na světě dlouhou 132 metrů, ale zároveň je to jediný největší kostel (bazilika) na světě postavený pouze z cihel. Zajímavostí toho místa je, že uvnitř se nachází tzv. Meridiána z roku 1655, která byla navržena astronomem G.D. Cassini. Jejím účelem bylo přesně ukázat den v roce a určit délku astronomického roku. Dodnes je to nejdelší astronomický nástroj, který přesně určuje čas.
KÁVA A JÍDLO
Po ubytování jsme hned zašli na kafe na naší hotelovou terasu, odkud byl skvělý výhled na terakotové střechy a žluto-oranžové fasády, které dělají tohle město o to barevnější. Pokud se tedy rozhodujete, zda zvolíte Hotel Best Western, tak za tenhle výhled to určitě stojí za to! Ale v Itálii jsou střešní terasy s výhledem opravdu typické, tudíž toho najdete jistě hodně! 
Celkově v Itálii člověk neprohloupí, když zajde do jakékoliv pouliční kavárny, restaurace či baru. Na italskou kávu nebo vychlazené víno zkrátka a dobře nic nemá. 
Nicméně naším favoritem se stala náhodou nalezená restaurace v knihkupectví (ano, čtete dobře - v knihkupectví). Jmenovala se EATALY (ten název je naprosto skvělý a výstižný!). Přímo z jejich stránky: "Eataly is about eating Italian food, living the Italian way. Our goal is to demonstrate that high-quality Italian food and drink are at hand." Byl to opravdu kulinářský zážitek. Všechno nám bylo vařeno vlastně přímo před nosem z čerstvých a kvalitních surovin. Opravdu jsme byli unešeni. 
Mrkněte na video, kde uvidíte z města něco víc. Třeba skvělou pouliční kapelu! 

T. 

No comments