With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

How To Travel Italy

Italy
Už je to nějaký ten týden, co jsem se vrátila z Itálie a já stále vstřebávám veškeré vzpomínky, třídím fotky, videa a teď se konečně pouštím i do toho, abych Vám o naší Italské expedici napsala pár slov. 

Itálie je místo, které mě okouzlí vždy a je to místo, kam se hrozně ráda vracím. Nebudu popírat, že je to hlavně kvůli skvělé kávě, vínu, jídlu a památkám. To jsem vlastě asi zmínila vše podstatné, kvůli čemu tam asi většina z nás pokaždé jezdí, že? Ať už je to tak či onak, tohle Italům nikdo vzít nemůže.


Jsem ráda, že jsem mohla vidět další nová a zajímavá místa, ze kterých Vám něco málo ukážu. Pokud tato místa chcete procestovat s námi, stačí kliknout na jednu z fotkek dole pod textem a jste tam. Buon viaggio!

// It’s been almost two weeks since I’m back home from Italy. I’m currently trying to absorb so much information, experiences and put everything I brought back with me together. So I’m finally writing a few words about our Italian expedition for you!

Italy is a place which always leaves me speechless and I love going back there. Now, I’m not going to deny that it’s mainly because of great coffee, wine, food and historic sights. Well, I just mentioned everything we all love about Italy and why every one of us travels there, right? One way or the other, that’s what Italians do better than anywhere else. 

I’m glad I could visit new and interesting places about which I’m going to tell you something more. If you want to travel the length and breadth of Italy with us, all you have to do is click on any photo down below and you’re there. Buon viaggio! 
With love, 
T.
No comments