With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

51st Karlovy Vary International Film Festival

Karlovy Vary, Czech Republic
S čím jiným by si člověk měl spojit začátek července než s MFF KV - Mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech?  Po roce jsme zpět - tentokrát ve větší sestavě než loni, v jiném ubytování a na více dní. Od Airbnb jsme si našly byt přímo v centru. Jediným problém se za celou tu dobu stalo to, že jsme se skoro nevešly do auta. Dokážete si asi představit, jak to vypadá, když čtyři holky balí věci na víc dní, ne? Každopádně se nám to nějakým zázrakem podařilo a já si jen říkám, že kdyby s námi jel někdo pátý, tak by musel nejspíš sedět na střeše. 
// What is the first thing that comes to your mind when you hear about the beginning of July? For me it’s definitely KVIFF Karlovy Vary International Film Festival. The first week of July full of films, funny moments and thousand of photos. We are back in this place after the whole year but finally all four of us this time in a different accommodation and for more days than last year. We have found a flat with Airbnb in the city centre. The only problem we had to face during the whole time was that we almost didn’t fit into our car. You can imagine how it looks like when four girls are packing to go away for few days, let alone packing for the festival. Luckily we managed to fit everything in the car like magic (even ourselves). I just cannot imagine having the fifth person with us as he would have to sit on the roof, most likely. 

Letošní dámskou jízdu ve Varech jsme si opravdu užily! Stejně si to člověk dokáže užít víc, když má vedle sebe skvělé kamarádky! 
Viděly jsme celkově šest filmů - Malí Muži, Intimní Osvětlení, Mimózy, Julieta, V Paprscích Slunce, Anthropoid. Každý z nich byl jiným způsobem zajímavý a doporučila bych vidět každý z nich. 
Podívejte se na video, které jsem během festivalu natočila. Je tam celý náš program po dnech a také zajímavé rozhovory herců/hereček/režisérů/produkce,.. z Velkého sálu v Thermalu k různým filmům, které jsme viděly.
// We had a blast during our “hen party” in Karlovy Vary this year. Still you can have a great time anywhere when you have your best friends around you, am I right?
We saw 6 films - Little Men, Intimate Lighting, Mimosas, Julieta, Under The Sun and Anthropoid. Each film was interesting in a different way and I’d definitely recommend each of them! Have a look at my video down below as you can see couple of interesting talks with some actors/ actresses/ directors/ producers etc about films we saw in the Great Hall in Hotel Thermal. 

With love, 
T. x 

No comments