With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

Venice

Venice, Italy

My beloved Venice. There is some sort of unique feeling I have every time I travel back to Venice. I think it all started with the unforgettable sail through the historical city with the giant cruise ship which I was lucky to experience twice back then and it just created a strong bond between me and this city.
But this time, I will talk about the touristic part in the city. There is no ship waiting for us later on (even though I would love that).. but even if, you can still make a lot even from a short trip before your cruise.  
// Milované Benátky. Mám takový jedinečný pocit, pokaždé když navštívím Benátky. Myslím, že je to proto, že jsem Benátky poprvé poznala z úplně jiného, nezapomenutlného, úhlu a to z lodi. Nezapomenutlný průjezd Benátsktým kamálem s tou obří lodí.. Tím jsem si vytvořila silné pouto a od té doby se do Benátek moc ráda vracím! 
Tentokrát to vezmu z toho turistického úhlu pohledu. Není tu žádná loď, která na nás čeká (ikdyž bych byla hrozně ráda)... ale i kdyby čekala, je tu pořád spousta věcí a míst, která stihne člověk vidět i během volné chvilky před plavbou.  

Venice, Venice, where shall I start and what shall I write about you? There is plenty to tell you. Genuinely, it is a place which will always take my breath away in one way or another. Even if it is the fact that everything is on water or the fact that the whole culture of this place is outstanding and so special. Probably a mix of both creates the unique touch and view. It has been my - insert number if you remember, because I don't- visit and I manage to see something new every single time and that is what amaze me. 
// Benátky, Benátky, kde mám začít a co mám vůbec psát? Je toho tolik! Skutečně, je to místo, které mi vždycky vyrazí dech, ať už se jedná o cokoliv.  Může se jednat buď o to, že je celé místo na vodě a nebo o to, že Benátky mají svou mimořádnou a unikátní kulturu. Je to pravděpodobně mix všeho dohromady.  Už je to můj __ (vložté číslo, protože já si ho nepamatuji) výlet a pokaždé jsem zvládla vidět něco úplně nového a to je právě to, co mě na tomhle městě baví. 
Getting around Venice by Vaporetto is a must and it might be the single way of transportation around the city anyway. Even the views from Vaporetto are worthy the whole visit and you will end up happy even if you did not manage seeing anything else. I have never tried the famous gondola ride but I can guarantee you I have hundreds of photos of them maybe more. But it is on my list so one day I will tell you all about it for sure! 
// Projížďka městem po Vaporettu je nezbytnost a když tak o tom přemýšlím, tak je to asi jedný možný způsob dopravy po městě (pokud se tedy nerozhodnete plavat, ale to bych nedoporučovala). Celkově i výhled z Vapoetta stojí za návštěvu, takže pokud nestihnete nic jiného, rozhodně jste toho i tak viděli spoustu. Nicméně jsem nikdy nezkusila tu populární jízdu v gondole, na čem jsou Benátky turisticky stavěné. Za to mám asi tak sto fotek různých gondol a kompozic. Každopádně je to na mém listu a jednou vám o tom určitě napíšu! 
Please, just be careful and better stay out your way from street sellers. I have one bad experience after all. It happened one night that I was buttonholed by one of the roses-street sellers. He came to me and  he tried to impose the rose to me. But as we all know, there is no such thing as a free lunch. So I politely said no to him and continued my way. However, this man kept following me and he pushed the rose into my hand saying it is for me as a gift and that I deserve it and he wishes me a lovely evening.. and then he left (no not the end of the story, that's where it starts). I wasn't in a mood to continue this game so I just said thank you and was walking away as I thought that actually maybe he was just being nice. Few minutes later, he appeared next to me again, but this time very angry. He asked me what was I thinking just randomly taking his rose without even paying. He ripped the rose away from me (I don't even want to mention the thorns) and when I mentioned that I told him several times I didn't want the rose, he even hit me with it and walked away very mad. My whole evening was ruined and every time I saw a street seller after that experience I was (very) rude because my good time was destroyed thanks to one stupid man. So please beware of them and don't worry to inflame the situation a bit and be unapproachable. Don't let them destroy your good time!

// Jen se prosím vyhněte obloukem všemožným překupníkům a prodavačům. Přece jen mám jeden ne zrovna příjemný zážitek. Jednou mě tu večer odchytl překupník s růžema, který mi jednu vnutil do roky, že je pro mně. Ale jak to známe, zadarmo ani kuře nehrabe. Tak jsem zdvořile odmítla a pokračovala dál. Každopádně pán mě stále pronásledoval a růži mi vnutil do ruky, že je pro mně jen tak, ať mám hezký večer a odešel. Neměla jsem na něj náladu, tak jsem poděkovala s myšlenkou, že teda asi opravdu jen chtěl udělat radost a šla jsem taky dál. Ale pár minut potom se objevil znovu, s otázkou, co si to jako představuju, že mu budu brát růži bez placení, vyrval mi ji z ruky (ty trny raději nezmiňuji) a když jsem zmínila, že jsem mu několikrát řekla, že ji nechci, tak mě s tou růží ještě bouchl přes ruku a s naštvaným výrazem nadobro odešel pryč. Celý ten večer jsem pak na všechny jiné překupníky div nekřičela, ať mi dají pokoj, protože tenhle pán mi opravdu krásně překazil večer. Tak dávejte pozor a trochu přiostřete, pokud budete mít okolo sebe samé pijavice s růžema. 

No comments