With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

Walking in the Winter Wonderland

Hyde Park, London W2, UK
It's beginning to look a lot like Christmas, everywhere you go. ❅ Už je čas, už je čas. Dnes je to přesně měsíc do Vánoc! Oficiálně můžete začít odpočítávat. Každopádně si nemusíte vůbec dělat hlavu, pokud se Vám veškerá tahle atmosféra zatím vyhla obloukem, ono to brzy jistě dorazí. Tak jako u nás probíhají vánoční trhy, v Londýně je každoročně v Hyde Parku tzv. Winter Wonderland, kam jsme s kamarádkami vyrazily. Pro srovnání si představte takový Vídeňský Prater laděný do Vánoc. Všude se tu nachází spousta stánků s všemožným cukrovím, horkou čokoládou, svařákem, výrobky ale také se spoustou atrakcí, které se nějakým způsobem tématicky hodí k Vánocům a zimě. Vstup do arélu je zdarma, takže už je potom jen na Vás, kde a jak uvnitř své peníze utratíte.
// It's beginning to look a lot like Christmas, everywhere you go. ❅ The time of the year is here again. It's exactly one month till Christmas today.. You can start to count down. Don't worry if you haven't realised yet that you should already start caring about all the decoration, gifts and christmas playlist full of carols and songs. It will come soon. To help you to get into the proper Christmas mood, there is one place in London called Winter Wonderland (sounds a bit magical, right?) which could definitely help you to recharge your christmas mood batteries. It's located in the Hyde Park and you can find almost everything in here.. From roller coasters; stands with sweets, hot chocolate, mulled wine, coffee/tea, food; to several entertainment places where you can simply enjoy your #getintochristmasmood time. The entrance is for free so it's only up to you where you want to go and where do you want to spend your money inside.
Všude okolo Vás hrají jednu známou koledu za druhou, tak si rovnou můžete vyzkoušet, jestli jste za celý rok nezapomněli slova. Každopádně kvůli všem těm světýlkám, písničkám, dekoracím a atmosférou jsem načerpala takovou vánoční náladu, že bych jí mohla rozdávat. Jediné co tomu zatím ještě chybí, je sníh. Když o tom ale tak zpětně přemýšlím, tak ať raději ještě chvilku počká a napadne, až přijedu domů. Obykle se tu totiž  potom zasekne celé letiště a lety se ruší, když nasněží. To bych s dovolením znovu absolvovat nechtěla. Děkuji. 
// You can hear the most famous Christmas carols and songs everywhere you go so you can practice all of them and show yourself you haven't forgot any lyrics during the year. Anyway, I was amazed by the little lights and decoration. That's what I love the most about Christmas. Everything looks so nice and bright. The only thing I'm missing here is snow which would make all the decoration even more beautiful. But on the other hand, let's just hope there won't be any snow till that time I'm back home. If it's going to be snowing earlier then I won't probably get back home.. as the London's airport always collapses and cancels all the flights due to snow. Not again, please!
I really enjoyed it. We had so much fun with girls! 
Doufám, že se ráno nevzbudím a Vánoční nálada nebude fuč. Asi bych měla vyzdobit pokoj nebo celý náš blok, abych měla pořád něco na očích. Vlastně už bych si asi měla stáhnout album vánočních písniček od M. Bublé, což je nezbytná součást této doby. Akorát to pak po novém roce vždycky smažu, protože co si budeme povídat.. od jara už to není zrovna to, co byste chtěli poslouchat. Mějte se krásně!
// I hope my Christmas mood won't disappear in the morning. I should decorate my room or flat somehow. I also think it's the right time to download M. Bublé's Christmas album again, isn't it? I always delete it from my phone as it's not the type of music you would enjoy listening apart from Christmas, right?  
Have a lovely evening guys. 

With love, T.

No comments