With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

Copenhagen

Copenhagen, Denmark

Rychle dosnídat a odjet z legového pekla. Naše další destinace je přes 200 km odtud. Jedeme do Kodaně! V Kodani končí naše dobrodružství autem a začne dobrodružství na lodi. 

Cesta utekla rychle, protože bylo na co se koukat z okna. Pozorovat pobřeží Dánska je krásné. Hlavně ty nekonečně dlouhé mosty, které spojují dánské ostrovy. Dočetla jsem se, že Dánsko se mimo jiné skládá ze 443 ostrovů z nichž je obýváno pouze 76. S tím souvisí i to, že šest z deseti Dánů žije v hlavním městě, proto po cestě Dánském můžeme jen zřídkakdy vidět nějaká větší města, která by byla i poblíž u sebe. 
Přejíždíme velký most přes průliv Velký Belt, který spojuje města Korsør a Nyborg. Navíc je postaven i na dvou největších dánských ostrovech - Sjaelland a Fyn. V současné době je to třetí nejdelší most na světě a největší most Dánska. 
Kodaň se blíží. Byla jsem tu zhruba před dvěma lety se školou, když jsme jeli do Švédska. Už předtím se mi v Kodani moc líbilo. Je to takové pestrobarevné malebné městečko obklopené vodou a vodními kanály, kde kotví plachetnice, jachty nebo jiné loďky. Zároveň je to město, kde sídlí dánský král s královnou, tudíž i o pestrou historii tu není nouze.
Ubytováváme se v hotelu a jdeme se projít, protože máme spoustu času. Překvapivě se dnes udělalo i krásné počasí. Procházíme parkem, kde se nachází Kastellet (vojenská pevnost a komplex ve formě pentagramu). Potom pokračujeme Churchillparken až ke krásnému St Alban’s Church s Gefion Fountain. Tohle místo je úžasné! Cestou přes Langeline Park se dostáváme až k nejznámějšímu symbolu Kodaně (pravděpodobně i Dánska) - k soše Malé mořské víly. Socha je inspirováno stejnojmenným příběhem spisovatele H.Ch. Andersena, který právě pocházel z Dánska. 23. srpna bude socha slavit už 102. narozeniny. Socha dokonce navštívila i EXPO v Šanghaji v roce 2010. Co mi přišlo ale zajímavé a zároveň vtipné je to, co se se sochou občas děje. Několikrát socha přišla o hlavu nebo byla dokonce přemalována na růžovo, protože je volně a dobře přístupná všem. Jednou jí turisté mohli vidět i zahalenou do burky - protest o turecké přistoupení do EU. I takové věci se tu dějí. Každopádně my jsme jí viděli normálně takovou, jaká má být. Udělali jsme si pár fotek a vracíme se tou samou cestou, kterou jsme přišli.
St Alban’s Church a Gefion Fountain
Procházíme podél vody, až docházíme k Amalienborg Palace - sídlo krále a královny. Jedna půlka paláce patří právě královi a druhá královně. Je tu zároveň i hezký výhled na Frederik’s Church. Potom už jen hlavní ulicí míříme až k Nyhavn, což je starý přístav a momentálně jedno z nejrušnějších míst v celé Kodani. Budovy okolo jsou opravdu pestrobarevné, ale nejsou původní. Jsou postavené podle dochovaných plánů, tak aby co nejpřesněji ukázaly, jak to tu vypadalo dříve. Připomíná mi to trochu pražskou náplavku, jen tady je více lidí, protože je to menší. Hraje tu kapela, lidé sedí na okraji, popíjejí pivo nebo víno a povídají si. Restaurace hned vedle jsou úplně zaplněné a pokud chcete na večeři ve více lidech, máte s největší pravděpodobností prostě smůlu. 
Amalienborg Palace a Frederik’s Church
Nyhavn
Jedeme na výletní loďku, která nás vezme po okolí. Naše průvodkyně se nám o každém místě snaží říct co nejvíce informací. Mluví dánsky, anglicky a skvěle italsky (podle toho jak vypadala bych řekla, že to Italka nejspíš byla). Já chci taky umět italsky.. stále jsem se nedostala dál než za číslovky a pár slovíček.. To je ale jiný příběh. Zpátky ke Kodani. Z lodi je pohled na Kodaň úplně jiný, kolikrát i hezčí. Je tu opravdu několik zajímavých budov. Projížděli jsme dokonce i kolem kavárny, která byla uvnitř většího skleníku, kde rostlo několik květin a stromů. (Tip na příští návštěvu). 
Po návratu si sedáme v jedné uličce do pizzerie, kde nám číšník řekl, že mají po dnešku už jen tak půlku jídel z menu.. I tak si každý z nás nakonec něco našel a večeře byla moc dobrá. Cestou na hotel se v parku fotíme s různými sochami, které jsou tu rozmístěné. Byl to krásný den. Video přidám později, to momentálně už nestíhám. :)
Srandičky
Teď se jen pořádně vyspat a zítra už konečně na lodi! Po roce se opět chystáme se společností NCL na plavbu tentokrát po severských městech (Warnemunde, Tallin, St. Petersburg, Helsinki a Stockholm). Už se nemůžu dočkat. Jen bohužel nevím, jak teď na lodi bude časově možné něco psát, takže se těšte určitě za týden.

Mějte se krásně a koukejte na můj instagram (teresa_ha) nebo snapchat (teresa_ha), kam budu určitě něco průběžně přidávat! 

T. 

No comments