With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

Designblok 2021

Prague, Czechia
Designblok 2021.

Když jsem si v roce 2013 založila blog, můj úplně první příspěvek, který jsem 13. října 2013 napsala, byl právě o Designblogu. Fast forward do roku 2021 po tříleté odmlce tady na blogu, si sedám k počítači a skoro na den přesně se po 8 letech vracím k psaní. S jakým tématem? Designblok. Někdy ten život funguje zvláštně ve smyčkách.
Hlodalo mi to v hlavě už nějakou dobu. Psaní, content, focení mi vlastně dalo impuls k tomu, co budu studovat, čím se budu živit, kam směřovat.. a mě poslední dobou mrzelo čím dál víc, že jsem toho ze dne na den nechala. Ale o tom jindy, mělo to své důvody. Jsem zpět. Na jak dlouho nevím, ale je to pro mě taková "terapie psaním". Proč Designblok? Tím to začalo a tématicky to tím bude pokračovat. 

Vtipná představa, jak jsem musela na Designbloku fungovat v roce 2013, kdy mi bylo 17. Ne, že bych si přišla jak úplný expert o 8 let později, ale rozhodně vím, že pár věcí teď funguje jinak. Tenkrát jsem se tam šla podívat s kamarádkou, o čem je český designový market. Vidět ten Designblok, o kterém se tak hojně psalo všude v magazínech a tenkrát asi ještě primárně na Facebooku, a hlavně (co si budem, jo řeknu to) připadat si cool, že jsem v Praze na akci všech skvělých umělců. Teď si Designblok procházím s mojí drahou druhou polovičkou, spolubydla se kterým žiju, a spolu se rozplýváme nad každou věcí, kterou si přejeme do našeho bydlení. Teď už v tom ten smysl vidím rozhodně větší a vracíme se asi s 50 vizitkami, letáčky a obrovskou inspirací, protože "some big things are coming up" v našem společném životě. 

Bereme mapu celé výstavy a výzva je to všechno oběhnout. Designblok se letos nachází na dvou lokalitách - V Gabriel loci a také v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Naše mise začíná v Gabriel loci na Smíchově, kde je většina vystavovatelů. Podle brožurky Designbloku je tu "57 výrobců a distributorů, 95 designerských instalací, výstav, pop-up shopů, umělecký Art House věnovaný českému sklu, finále mezinárodní soutěže diplomových prací Diploma Selection a unikátní prostor Designérie". Strategicky to bereme nejprve ke kávě do EMY v prostoru Designérie, která připomíná zvukem vrtaček od Herrmann&Coufal @nomad_laboratory spíš stavbu, takže si kafe objednáváme ve stylu “Jeden filtr, Co? JEDEN. FILTR” .. ale za to super DYI dílna a možnost vytvořit si vlastní lampu Tension (když vám pak nebude vadit tahat se s betonovou kostkou, ale pro design všechno!). Pak postupně jdeme od posledního druhého patra dolů. Začínáme v takových malých místnostech/ pokojích, kde se nachází menší, ale zajímavé značky, umělci a designéři, kteří tu vždy mají někoho, kdo je buď "sám stvořitel" nebo tu má někoho, s kým spolupracuje nebo ho zastupuje. Věřte, že každá expozice byla naprosto báječná a jsem ráda, že jsme mohli vidět, kde se český design pohybuje a koho si nechat v merku. I přes to mám pár favoritů, které si tu odložím. 
  1. Hebké, sametové, ombre vázy “MOOD INDIGO” od @aneta.honzova & @natalie.costantino. Tohle bylo úplně dreamy, že bych se s těmi vázami doma mazlila a hladila je, než bych je chytře rozbila. Nebuď úchylná, Terezo... ale to kdybyste viděli, tak si šáhnete taky!
  2. Absolutní favorit pro nás byla “Scene Collection” od @mikolaskovadrobna. Ta barevná kombinace oranžové a modré měla zkrátka něco do sebe, stejně tak kombinace bytových doplňků a skla ve spolupráci s Preciosa Lighting. Bylo to hodně esthetically pleasing a to je pro mě vždycky hlavní, když se to už od začátku líbí a nemusím si k tomu hledat složitou dlouhou cestu. Sama umělkyně Tereza Drobná nám řekla něco o celém projektu a téhle kolaboraci, která vznikla mezi těmito dvěma umělkyněmi v průběhu covidu jako popud na vyhoření a izolace. Scene Collection umožňuje utéct od reality a vytvořit si něco svého. Fantazie. Jen co jsem to viděla, něco mě napadlo. Hrál jste někdo hru Monument Valley? Trochu skok vedle, ale v téhle logické hře od Ustwo Games se proplétáte bludištěm optických iluzí a tyhle trochu fantasy tvary a předměty mi tohle dost připomněly.
  3. Šperky SIRI od Marie Kobelové (@mariakobelova). Nebudu lhát, ale tak trochu jsem tu dneska pokukovala hlavně po špercích. Poslední dobou mě baví dost nepravidelné tvary a zlato. Nedávno jsem narazila v Mango na náhrdelník, kde byl na šňůrce zavázaný nepravidelný zlatý kruh. Odmotala jsem ho a začala ho nosit jako prstýnek a byla jsem z něj fakt nadšená. Jenže znáte to, nosíte ho týden (prstýnek, co neměl být prstýnek a navíc ne z nějakého long-term materiálu) a máte z toho zelený kroužek na prstu a "zlatá" vrstva je fuč. Beru to tak, že jsem vyzkoušela, že mi tenhle tvar sedí a moje mise a vysněná představa byla, že někde najdu stejný nebo podobný, který mi ale vydrží dlouho. Světe div se, našla! U Marie z kolekce SIRI, která ukazuje, že šperk může být takovou asistentkou naší mysli. A moje srdce zaplesalo. Maria, brzy ode mě asi budeš mít email.
  4. Bratří Klimešovi ze Space of Space @spaceofspace.cz, kteří dělají ocelový a hliníkový nábytek a interiérové doplňky, měli super hesla rozmístěná po produktech “prosíme potěžkat” a “prosíme dotýkat se”. Líbily se mi barvy produktů - taková olivová, oranžová a krémová. A asi nejvíc mě zaujal Saturn 02 - organizéry na stůl. Škoda jen, že zatím nemáme pracovní stůl. Ale co není může být (to jsem si tu říkala o každé druhé věci).
  5. Kreativně pojali instalaci se značkou Snoubení @snoubeni. Jak už asi z názvu plyne, jedná se o svatební šperky, které se kladou důraz na udržitelnost a lokálnost, ale vlastně i to, že se spojuje několik českých designérů pod @CZECHDESIGN. Šperky se jeden druhý doplňují a to mi přijde jako super myšlenka k něčemu, co bude člověk nosit navždy (hopefully). Mimo vystavené šperky tu byly neonové nápisy od @neons.cz YOU DECIDE (jak trefné - ano nebo ne?). Srdíčka od Evy Macekové @evamacekova, které tomu dodávali tu pravou estetiku, křičeli lásku do všech stran a také tu byl fiktivní oltář s výrobky @qubusdesign a citáty různě nalepené v prostoru "gimme baby one more time". Tak prsten na to!
  6. Co se dalšího nábytku a interiérových doplňků týče. Tak bychom si nejradši vzali stoličku od OOPS. @oopsproducts. Byla inspirována podolským skokanským můstkem, a stejně tak i krok na schůdek této stoličky je tak trochu adrenalin a buď to bude “oops” nebo to ustojíte. Židle od TON @tons_chairs by mi teda také nevadila. U nich se mi líbila i jejich fotogenická a kreativní instalace POV “point of view”. Vytvořeno s myšlenkou, že se ve většině případech vždycky stejně jedná jen o úhel pohledu. V neposlední řadě u mě zabodoval Master & Master @masterandmaster.eu se svou expozicí s nápaditým nábytkem, hrozně fluffy pohodlnou židlí/křeslem a vše na pozadí v cihlové barvě, ach.
  7. Nesmím zapomenou na jeden pyšný moment. S výstavou a/w 21/22 collection Folksy od @mifashionlabel pomáhala i moje sestřenka, takže by byl hřích jí tu nezmínit a fakt se jim to povedlo. 
  8. Plánujem plánujem a vlastně by nám vůbec nevadila třeba kuchyňská deska nebo stolek od @plasticguyscz + @worldbyihor za kterými stojí Sára Marysová a Ihor Sabadosh. Plasty, ala takové buzzword poslední doby, jsou tu celkem výjimečné, protože všude kolem vidíte sklo, dřevo, hliník, beton… ale kupodivu plasty moc ne. Jenže tyhle nejsou ledajaké. Je to takový udržitelný experiment, jak přistupovat ke zbytkovému materiálu a zpracovat ho do podoby, která se dá nadále využívat. Kolikrát byste ani neřekli, že je to plast, ale třeba terrazzo nebo mramor. 
  9. Všímala jsem si, že letos tu bylo dost skla a tak jen pro zmínku mě zaujaly stolky od značky @brokis ve spolupráci se Sklárnou Janštejn, kdy využili skleněné střepy a dali tak druhý život a nový rozměr materiálu a novým produktům. Myšlenka prasklého skla se objevila i u Davida Valnera @valner.studio, který použil rozbité sklo a zpracoval ho do originálního kousku. Líbí se mi, že je každý originál a chyba je vlastně v pořádku, což mi přijde super. S podobným nápadem ale jiným provedením přišlo @Prasklo od Petry Švejdarové. Ta dává jiný rozměr sklu a betonu tak, aby šly spolu ruku v ruce a fakt to umí. Co kus to originál působící, jak kdyby časem sklo zarostlo do betonu. 
No, mohla bych psát dál. Bylo toho fakt hodně, ale to bych Vám tu vyjmenovala asi skoro každého, tak si to třeba nechám na part 2 nebo si někdy popovídáme o tom, co zase bavilo vás. Nicméně mám z letošního Designbloku asi jedno hlavní pojítko a to, že si cením, kolik produktů v sobě skrývá nějaký hlubší význam, inspiraci a kolik produktů vzešlo během covidu/karantény/lockdownu. Všem klobouk dolů. Těším se na příště. 
Díky za přečtení, T.

No comments