With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

Queen's 90th Birthday Celebrations

London, UK
Tohle byla opravdu nečekaný zážitek. Kdo by to byl věděl, že naši cestu do Londýna rovnou obohatí zážitek s královskou rodinou? Už při cestě z Green Park stanice metra se nám zdálo divné, že je v parku tak moc lidí. Jakmile jsme došli k Buckingham Palace a viděli červený balkon, lidi s vlaječkama a dokonce i pár takových, kteří měli trička nebo saka s kolážemi fotek, nám to bylo hned jasné. Dnes se oficiálně slaví 90. narozenin Královny Alžběty II. Bylo to skvělé! 

Zbytek programu tvořila návštěva Westminster Abbey, Afternoon Tea, procházka kolem Big Benu a nakonec London Eye, ze kterého mám zatím ten nejlepší time-lapse. Koukněte na video, natáčela jsem, co to šlo! 

// That was unexpected. Who would know that this Saturday London trip is going to be a day to remember? And that we are going to see the Royal Family? Well, we got off the underground at Green Park station. We were pretty sure something big is happening as Green Park was so crowded already. We kinda guessed what is happening and we got it straight at the time we walked in front of the Buckingham Palace. Today is the day of Queen's 90th Birthday Celebrations! We stayed the whole time, waited for the Royal Family, we managed to see the Trooping the Colour and it was amazing! Such a memorable day!

Then we walked through London and visited Westminster Abbey, went for Afternoon Tea and continued to London Eye where I managed to make a perfect London time-lapse video. Check it out - the whole video is down below! 

With love, T. x 

No comments