With love, Tereza.

With love, Tereza.

Tereza Hadrbolcova. Powered by Blogger.

This Is What I Promise To You, 2017.

Each and every year, people spend loads of time to think up their new years resolutions or they stick to the old ones with a thought of finally fulfilling them - because they did not manage it last year. Why do we find it necessary to give ourselves different tasks each year? Do we need the pressure from people asking us: ”So what are your resolutions for new year?” or "How are you doing with your ny resolutions?” Do we need a plan to look forward to tick off things from our list? Or is it simply because we’ve been doing this since - who knows when -  and we are so used to it? 
… To be completely honest with you, my usual answer is I DON'T KNOW. For me, 1st January is not like a brand new start and a slow beginning especially since the time I've started uni and I have usually several deadlines right after NYE so I cannot properly “finish off my year” by the end of December. I am usually in the process of writing essays and if I wanted to take New Year seriously I would have to celebrate it on 16th of January this year when I manage to finish my first term assignments. It just doesn't make sense sometimes to play a game of how many tasks I would be actually able to fulfil during the upcoming 365 days when I barely know what's going to happen next week.


// Každý rok lidé tráví spoustu času psaním novoročních předsevzetí nebo připisováním dalších mezi ty nesplňené z loňského. Proč máme potřebu si stanovovat nějaké cíle a úkoly? Potřebujeme ten tlak od okolí, když se nás okolí bude ptát, jaká jsou naše novoroční předsevzetí nebo jak se nám daří s jejich plněním? Musíme si plánovat věci proto, abychom se ji mohli osškrtnout ze seznamu? Nebo je to jen proto, že je to naš každoroční rutina a jsme na to už zvyklí? Abych byla upřímná, tak opravdu nevím. Nevím, proč to děláme, ale do určité míry je fajn mít nějaké plán, když není přehnaně nerealizovatelný. Nicméně, 1. leden pro mě od loňského roku trochu ztratil smysl. Mám většinou spoustu prací, které musím odevzdat, takže pro mě ten rok moc "nekončí". Kdybych chtěla pořádně oslavit NYE, abych si přitom nemusela dělat starosti o dalších věcech, tak by to muselo být asi tak 16. ledna, kdy jsem letos odevzdávala poslední práci z prvního semestru. Jen to občas nedává smysl hrát takovouhle hru, jestli jsme schopni během nastávajících 365 dní splnit všechna přání, když pomalu nejsem schopná vědět, co se bude dít příští týden.

But, with or without making any assumptions, I always look back to what happened last year and more or less think about what I want to change or what I want to try. If I am going to make some resolutions, they will be really wide and I always think to myself that it would be nice to do at least something…something exciting, something new. That’s why I am even writing this post now at the end of March because I feel like you can set up goals, resolution or even the smallest tasks whenever you want to and you might find it easier to progress. And also.. I have just finished with my second term lectures and workshops so I can reflect back with no pressure from upcoming assignments (“just” exam revision lol). 
// Tak či onak, vždycky se tak nějak poohlédnu za minulým rokem a za tím, co se stalo a co bych chtěla změnit, dělat víc nebo zkusit. Pokud si mám napsat nějaká novoroční předsevzetí, tak je vždycky budou brát hodně zeširoka a jen si řeknu, že by bylo fajn taky zkusit třeba něco nového, zajímavého atp. Možná proto taky píšu tenhle článek v březnu, pár měsíců po oslavách Nového roku. Takhle už mám nějakou představu, co mě čeká, kolik mám času a tak, tak můžu plánovat nějak víc. A také proto... že jsem zrovna ukončila můj druhý semestr, tak mám konečně trochu prostoru opravdu popřemýšlet co a jak bez toho, aniž bych se musela starat o milion prací ("jen" se připravit na zkoušky no). 

This is what I promise to you, 2017. I will:
Travel somewhere I have never been before even if it's a place around a corner.
Be adventurous.. what a cliché but sometimes I have to remind myself you know.
Run (does the run to catch a bus counts as well?)
Take care of myself.
Meet new people. 
Decide what is going to happen next. (Why the time flies so fast? I think I have just barely started my undergrads and now I have to think again what to do next…)
Always make time for my friends and family. 
Make at least one vlog. (I know, I tried but it was not a proper vlog.. I'm just too scared I guess)
• ... But mainly, I want to enjoy this year! 

// 2017, tohle ti slibuji:
-  Podívám se na nějaké místo, kde jsem ještě nebyla. I kdyby to mělo být jen za rohem! 
-  Podniknu nějaké dobrodružství (jaké cliché, ale občas si to musím připomenout)
-  Budu běhat (počítá se i běh na autobus?)
-  Budu se snažit si čas od času udělat čas i na sebe
-  Potkám nové lidi
-  Rozhodnu se, co mě čeká dál (Proč to tak letí? Přijdu si, že jsem sotva začala bakaláře a já už se musím zase rozhododvat, co dál..) 
-  Vždycky si najdu čas na rodinu a přátele!
-  Natočím aspoň jeden vlog (Vím, že jsem toho už pár natočila, ale pořádného vlogu se zatím trochu vyhíbám obloukem) 
-  Hlavně si tenhle rok užiju! 
Here's to 2017. A year ending with my favourite and lucky number. 
// Tak ať je ten zbytek 2017 (končící mým oblíbeným a šťastným číslem) jen ten nejlepší! 

With love, T. 
x


No comments